Uydulara İlişkin Hülyalı Düşünceler: Titan ve Enkeladus

Bilim insanları sadece kayaç gezegenlere değil, astreoid kuşağının ötesindeki gaz devlerine de takmış  durumda. Başka dünyalarda yaşam arayışı tutkumuzu alevlendiren, araştırma gemileri göndereceğimiz bir keşif yaptığımız için…

Ama gaz devleri diyoruz, Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün değil mi? Ee, gaz devleri, ayak basacak bir yer yok? Hayır biz kendilerine değil, onların değerli uydularına bakacağız!!

Karşınızda Satürn’ün uydularından en değerlilerimiz Enkeladus ve Titan!!!

https://www.nasa.gov/mission_pages/cassini/whycassini/cassini20100517.html

1.Ne keşfettik?

İlk olarak iki uyduda da su keşfettik diyebiliriz.

Titan’ın bulutları, yağmurları, nehirleri, gölleri ve metan ve etan gibi sıvı hidrokarbon denizleri var. Mevsimler bile oluşabiliyor. Büyük denizleri yüzlerce metre derinliğe ulaşıyor. Titan’ın yüzey katmanının altındaki, donmuş buz tabakasının içinde sıvı okyanuslar bulunuyor ve metandan çok sudan oluşuyorlar. Titan’ın yeraltı suyunda Dünya’nın kimyasıyla aynı olan yaşam organizmaları olabilirken, hayal bile edemeyeceğimiz bir yaşam kimyasına sahip de olabilir! son ihtimal olarak tamamen yaşamsız bir uyduda olabilir.

Titan’ın kızılötesi görüntüleri https://en.wikipedia.org/wiki/Titan_(moon)

Cassini’nin yaptığı keşfe göre Enkeladus’un güney kutup bölgesinde volkanik delikler var, deliklerden su buharı, buz parçacıkları ve diğer mineral bakımından zengin bileşikler gayzer gibi dışarı fırlıyor. Dünya’dan farklı olarak bu gayzerler soğuktur. Bilim insanları yerin altında sıvı okyanuslar olduğunu ve yaşamın oluşması için yeterince ılık olabileceğini düşünüyorlar. bu ısının nedeni de diğer uydular tarafından çekilerek gelgit kuvvetleri oluşmasıdır buda, yeraltında erime suyu cepleri oluşturacak kadar iç ısı üretir.

Enkeladus https://en.wikipedia.org/wiki/Enceladus#:~:text=Enceladus%20(%2F%C9%9Bn%CB%88s,bodies%20of%20the%20Solar%20System.

2. Yaşam

Belki de yaşam o kadar uzakta değildir? gizemli yaşamlar olabilir mi? uyduların o soğuk buzlu katmanlarının altında bizi besleyecek, yaşam elementleri var mı? yoksa hayal edemeyceğimiz kadar farklı kimyaya sahip yaşam formlarıda var mı? tabii ki olasılıklar sonsuz…

Titan’a yakın gelecekte bir denizaltı gönderirsek bileşiklerini inceleyebiliriz ve eğer mümkün ise yeni nesil koloniler gönderebiliriz. hava döngüleri oluşacak kadar atmosferi ve ısı hapsedebildiğine göre bulundurduğu yakıtları kullanarak yüzey sıcaklığını da iyileştirebiliriz. elimizde olan sıvı yakıt rezervlerini kullanabiliriz ve bence özel üsler inşa edilebilir. elimizde su gibi büyük bir olasılıktan bahsettiğimize göre, Mars’ı iyileştirebiliyorsak Titan’da bu listeye girebilir ve eğer Titan’da bir üs kurulursa, Plüton ve ötesi yolculuk kolaylaşır. güneş sistemine dağılabiliriz böylece çoğu uyduyu daha kolay keşfedip oralara da dağılırız…

Titan hakkında açıklayıcı videolar…

Mars yerine Titan’ı kolonileştirmemiz gerektiği de söyleniyor aslında bu doğru, Mars ölü bir gezegen atmosferi çok ince su sıvı kalamıyor ayrıca onu morötesi ışınlardan koruyacak bir tabakası da yok. Titan’a bakacak olursak sıvı suyu, onu kozmik radyasyon ve güneş rüzgarlarından koruyacak bir tabakası, atmosferi, hava olayları, mevsimleri, volkanik faaliyetleri, bulutları, nehirleri…var. Ne kadar da Dünyamız gibi değil mi? Sorun şu ki Titan, Dünya’dan nerdeyse 1 milyar kilometre uzakta ve oraya yolculuk 7 yıl sürüyor ayrıca Titan’dan gelen bir sinyalin Dünya’ya ulaşması da 70-90 dk… İletişim ve ulaşım konusunda engeller var.

☆NASA’nın 2027’de Titan’a göndermeyi düşündüğü Dragonfly aracı ancak 2036’da Titan’a ulaşabilecek, yerçekimi Ay’dan da düşük olduğu için uçarak seyahat edecek böylece, konum değiştirerek farklı alanlarda araştırma yapıp örnekler toplayabilecek.

☆Düşünce☆

Biliyoruz ki her ne kadar imkan olsa da Titan’ın yüzey sıcaklığı -180 derece ve bu oldukça soğuk. Şöyle ki Güneş’in bir gün kızıl bir deve dönüşüp, Mars’ın yörüngesine kadar genişleyeceğini biliyoruz bu da demek oluyor iç gezegenler tamamen yutulacak ve geriye gaz devleri ve uyduları kalacak. İşte o zaman Güneş’in ısısı Titan’ı yeteri kadar ısıtabilecek ve Mars’tan sonra oraya sığınabileceğiz…

https://solarsystem.nasa.gov/moons/saturn-moons/titan/overview/

https://solarsystem.nasa.gov/missions/cassini/science/enceladus/

https://solarsystem.nasa.gov/missions/cassini/overview/

https://www.nasa.gov/press-release/nasas-dragonfly-will-fly-around-titan-looking-for-origins-signs-of-life

9-C İPEK ERYİĞİT TARAFINDAN YAZILMIŞTIR.

☆NOT☆ Konu Başlığı Carl Sagan’ın Kozmos adlı kitabında ki ”Kırmızı bir gezegene ilişkin hülyalı düşünceler” bölümünden esinlenilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.