Son Doong Mağarasının Gizemi

1991 yılında Vietnam’ın güneydoğusunda bulunan Quảng Bình’de köylüler kaybolan arkadaşlarını ararken bir mağara keşfederler. Kimi kaynaklara göre mağaranın önünde kayıp arkadaşlarının cesedine rastladıkları söylenir fakat bu bilgi kesin değildir. Mağaradan ürkütücü sesler geldiği için ilk başta içeriye girmeye cesaret edemezler ancak daha sonrasına bu seslerin mağaranın içinden gelen nehir ve rüzgar sesleri olduğu anlaşılır.

Bu mağaranın 2009 yılına kadar girişleri açılmıyor ve kamuoyundan gizleniyor. Aslında bu gizleme tabiri bizim bildiğimiz anlamda kamuoyundan saklama değil.

Gerçek şu ki mağaranın bu denli önemli olduğu ve dünya genelinde yankı uyandıracağı tahmin edilemiyor içerisinde neler olduğu ilk başlarda pek bilinmediği için de güvenlik açısından giriş çıkışlar yasaklanıyor. Daha sonra ise halk arasında mağarada deve benzeri ve bilinmeyen yaratıklar olduğu söylentisi yayılıyor.

Bu mağarada yapılan lazer ölçümlere göre mağaranın yüksekliği 200 genişliği ise 150 metre yani içine 40 katlı bir gökdelenin rahatlıkla sığabileceği bir mağaradan bahsediyoruz. Kendine ait yağmur ormanları, atmosferi farklı canlı organizmaları ve değişik jeolojik yapıları olan bu mağara aynı zamanda içinde içi küçük mağaralara ev sahibi olduğu söyleniyor. Mağarayı daha iyi araştırabilmek için profesyonel birkaç kişiden oluşan bir ekip hazırlandı. Bu mağaradan 20 gün sonra ekip çıkarken yanlarında bir kişi eksik olarak döndüler. içinde inanılmaz doğa harikası şeylere rastlandığı söyleniyor tuhaf seslerin nereden geldiği hala bilinmemekte.

Ve son olarak ise bu ekipte yer alan kişilerin bir daha asla hang son doong mağarasına gitmedi.

İçeride 7 büyük plajın olduğu söyleniyor ama sadece birine giriş izni var çünkü diğer 6 mağara 2 km daha fazla içeride olduğu bilinmekte. Belkide daha bilmediğimiz bir sürü şey var içeride, mağarada büyük ayak izleri olduğu söyleniyor o ayak izlerin bizim dünyamızdan olmadığı kesin…

HAZIRLAYAN : Melisa Kaçar 9/C 

KAYNAK:“World’s biggest cave found in Vietnam”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.