Mars 2020 Perseverance

NASA’nın 30 Temmuz 2020’de gönderdiği Rover 2021 Şubat 18’de Jezero kraterine iniş yaptı. Sıradan bir görevmiş gibi gelebilir ama bu Mars ve bizim geleceğimiz için önemli adımlardan biri.

Persie’nin amacı Mars’taki eski yaşamı araştırmak, Jezero kraterine inmesinin sebebi de bu, Jezero kraterinde eskiden su olduğu düşünülüyor. Ayrıca Mars toprağını da toplayıp dünyaya göndermesi de planlanıyor.

Persie oraya yalnız gitmedi yanına arkadaşı Ingenuity’yi de götürdü. Ingenuity bir helikopter, NASA’nın amacı ilk defa başka bir gezegende bir hava aracı uçurmak. Bir defa ya da on kere olsun NASA bunu amaçlıyor

NASA’nın gelmiş geçmiş en büyük çalışmalarından biri olabilir, Persie bir araba büyüklüğünde yapılmış en büyük Rover.

Jezero kraterine iniş yaptı çünkü orada bir zamanlar göl olduğu düşünülüyor, Mars’ta bir sürü krater var ama özellikle oraya inişinin sebebi kanıt olması. Suyun aktığı kanallar ve harika delta yatakları bulunuyor, mikro-organizmalar için yaşanacak ideal bir yer.

Mars’ın astrobiyolojisini araştırmak ve yaşamın nereden geldiğini bulmak Persie’nin görevi ve Curiosity’ye benzer bir tasarım taşısa da yeni bilim aletleri taşıyor, ayrıca yanında mikrofonlarda taşıyor. İlk defa bir Rover insan gibi duyularıyla araştırma yapacak. Ve insanlık ilk defa başka bir gezegende insan duyularına sahip olacak.

Ayrıca Persie yol aldıkça tekerlekleri adeta yolun haritasını çıkarıyor bu, orayı detaylı incelememiz için harika bir özellik.

Yüzeyde delikler kazacak ve küçük tüplere örnekler doldurup dünyaya gönderecek, insanlarda Mars’ın asrtobiyolojisini anlamak için Persie’ye yardım edip bu örnekleri inceleyecek…

İşte böyle, teknoloji ilerledikçe bizde uzay çağına tam olarak geçeceğiz. Böylece gelecek için bir başlangıç yapmış olacağız umarız ki bu görev de diğerleri gibi başarı getirir ve bizi geleceğe taşır. Uzay hakkında bilgilerimiz arttıkça aslında o kadar korkunç bir yer gibi görünmüyor aksine küçük dünyamızdan çıkıp kök salmalıyız ve ilerlemeliyiz öğrenmeliyiz ki uygarlığımız uzay çağının tarih kitaplarına yazılsın….

…hedefimiz Mars, ‘’hepimizin yararı için’’….

YAZAN- İPEK ERYİĞİT 9-C

https://mars.nasa.gov/mars2020/mission/overview/

https://mars.nasa.gov/

https://www.nasa.gov/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.