Kripto Para Nedir?

Kripto paralar işlemleri güvenceye almak, ek değerlerin oluşturulmasını kontrol etmek ve varlıkların transferlerini doğrulamak için kriptografik teknoloji kullanan bir borsa aracı olarak tasarlanmış bir dijital varlıktır.

Merkezi elektronik para ve merkezi bankacılık sistemlerinin aksine, kripto paranın merkezi bulunmaz. Her kripto paranın merkezi olmayan kontrolü, dağıtılmış bir defter gibi işleyen bir kamu veritabanı olan Blockchain teknolojisi ile çalışır.

Her sanal para biriminin geçerliliği bir Blockchain tarafından sağlanır. Blockchain, kriptografi kullanılarak bağlanan ve güvenli hale getirilen bloklar adı verilen ve sürekli büyüyen bir kayıt listesi bütünüdür.

Yani kısa bir örnek ile elinizdeki kağıt paranın bir önceki sahibini bilemezsiniz ama kripto paraların zorda olsa bulabilirsiniz.

Merkeziyetsizlik: Kripto paralar merkeziyetsizlerdir. Arz ve değer, kullanıcılarının faaliyetleri ve merkezi bankaların veya diğer düzenleyici otoritelerin bilinçli kararları değil, kendi yönetim kodlarına yerleştirilmiş oldukça karmaşık protokollerle kontrol edilir.

Merkezi olmayan kripto hizmetlerinin, fonların veya bilgilerin otoriteler tarafından ele geçirilememesi gibi birçok avantajı vardır. Blockchain sistemleri kendi kendilerini yönetir ve bu nedenle güvenilirdir.

Bu, tarafların diğer tarafın anlaşmaya ihanet edip etmeyecekleri konusunda endişelenmeden işlem yapmalarına olanak tanır. Blok zinciri, işlerin sorunsuz gittiğinden emin olmak için herhangi bir üçüncü taraf olmadan güven faktörünü yönetir. Merkezi olmayan sistemler, onları yönetmek için gereken üçüncü bir taraf olmadan çalışabilir. Merkezi bir sistem, bir borsa sahibi gibi merkezi bir otorite tarafından kontrol edilir. Merkezi sistemler kurallara uymazlarsa hükümetler tarafından kapatılma tehlikesiyle karşı karşıyadır, ancak merkezi olmayan bir ortamda bunu yapmak çok daha zordur.

Sonlu Arz: Kripto paraların sonlu arzları onları merkezi bankaların teorik olarak sınırsız malzeme üretebildikleri, parasal para birimlerinden ziyade sonlu arzı olan altın ve diğer değerli metallere benzer şekilde doğal olarak deflasyonist hale getirir.

Kripto Paraların Temeli: Kripto paraların teknik temelleri 1980’lerin başlarına kadar Amerikan kriptografı uzmanı David Chaum’un modern web tabanlı şifrelemenin merkezinde yer alan “kör edici” bir algoritmayı icat ettiği zamanlara dayanıyor.

Algoritma, taraflar arasında güvenli, değiştirilemeyen bilgi alışverişine izin vererek gelecekteki elektronik para transferleri için temel oluşturdu. Bu “kör para” olarak biliniyordu.

1980’lerin sonunda Chaum, kör para kavramını ticarileştirmek için bir avuç dolusu diğer kripto para karşılığı tutkununu işe aldı. Hollanda’ya yerleştikten sonra, kör algoritmasına dayalı bir para birimi üreten kar amaçlı bir şirket olan DigiCash’i kurdu. Bitcoin ve diğer modern kripto para birimlerinin aksine DigiCash’ın denetimi merkezi değildi.

Bundan kısa bir süre sonra Nick Szabo adında bir Chaum ortağı, en modern kripto paranın temelini oluşturan Blockchain sistemini kullanmak için dikkat çeken Bit Gold adlı bir kripto parayı geliştirdi ve kullanıma sundu. DigiCash gibi Bit Gold hiçbir zaman popüler bir olamadı ve artık bir borsa aracı olarak kullanılmıyor.

İlk Bitcoin Benzeri Sanal Para Birimleri: DigiCash’den sonra elektronik finansal işlemlerde yapılan araştırma ve yatırımların çoğu PayPal gibi daha dijital, aracı kurumlara kaydı.

Amerika Birleşik Devletleri’nde 1990’ların sonlarında ve 2000’lerin başında en önemli sanal para birimi “e-gold” olarak biliniyordu. Müşterileri veya kullanıcıları, eski mücevheri, bibloları ve madeni paraları e-gold deposuna gönderiyor ve altının ons türünden e-gold adında dijital bir para birimi alıyorlardı.

2000’li yılların ortalarında zirveyi gören e-gold, milyonlarca aktif hesaba sahip oldu ve milyarlarca dolarlık iş yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.