Irk, Cinsiyet, Renk, Milliyet Ayrımcılığı

  Sizlere ırk, cinsiyet, yaş, dil, din, renk  vb. şeylerin ayrımcılığından bahsedeyim. Günümüzde birçok insan ırk, cinsiyet, yaş, renk, dil, milliyet, sınıf olmak üzere birçok konuda insanları ayırıyorlar. Ben bugüne kadar neden insanları ayırdığımızı anlayamadım ve hâla da anlayamıyorum.

  Mesela Einstein şöyle demiş:

“Aptallara göre insanlar; ırk, cinsiyet, milliyet, yaş, statü, renk, dil ve din başta olmak üzere sekizden fazla kategoriye ayrılırlar. Halbuki olay bu kadar komplike değildir. İnsanlar sadece ikiye ayrılırlar; iyi insanlar ve kötü insanlar.”

Albert Einstein

Belki bizde onlardan birisi olabilirdik. Yani şöyle örneğin siyah, beyaz ayrımı;

Bir arkadaş ortamındasınız oradaki herkes beyaz ama bir kişi siyah. Onu sırf siyah olduğu için aranıza almak istemiyorsunuz ve dışlıyorsunuz. Ama çok önemli bir şeyi unutuyorsunuz sizde siyah olabilirdiniz.

Bizler rengimizi, ırkımızı, cinsiyetimizi, dilimizi biz seçmiyoruz, seçemiyoruz. (Biz seçmiş olsak bile buna saygı duyulması gerekir.)  Neden onların suçuymuş gibi onlara ayrımcılık yapıp dışlıyoruz?

Bir hiç uğruna…

Biz tek cinsiyet, ırk, renk, milliyet ayrımı yapmıyoruz. Biz şişman, zayıf; güzel, çirkin; uzun, kısa ayrımı da yapıyoruz. Gene çok önemli bir şeyi unutuyoruz, kardeş gibi yaşamayı…

Bu konu hakkında Martın Luther King şöyle söylemiş:

Kuşlar gibi uçmayı, balıklar gibi yüzmeyi öğrendik ancak bu arada çok basit bir sanatı unuttuk; kardeş gibi yaşamayı.

Martın Luther King

Çook haklı gerçekten kardeş gibi yaşamayı unuttuk.

Son olarak Charlie Chaplin şöyle söylemiş:

Bu hayatı olağanüstü bir mutluluk serüvenine çevirecek olan sizlersiniz. Öyleyse insanlık, demokrasi adına bu gücü kullanalım ve milliyetçilik hastalığına karşı birleşelim. Din, dil, ulus ayrımcılığı olmayan bir dünya yaratalım.

 Charlie Chaplin

Aslında çok doğru değil mi? Yani bu bizim elimizde olan  bir şey. Eğer biz çocuklarımıza ırk, cinsiyet, dil, renk vb. ayrımı yapmamamız gerektiğini öğretirsek onlarda çocuklarına, çocukları da çocuklarına diye devam eder ve ırk, cinsiyet, dil, renk vb. ayrımcılığı olmayan  bir dünya yapmaya ilk adımları atmış oluruz.

Hadi sizde ırk, cinsiyet, dil, renk vb. ayrımcılığı olmayan bir dünya yapmaya ilk adımları atın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.