Botticelli ve İlkbahar Tablosu – La Primavera

SANDRO BOTTİCELLİ 

Fra filippo lippi nin öğrencisi asıl ismi ‘’ Alessandro di Mariano Filipepi ‘’ olan Sandro Botticelli 1470’de kendi atölyesini kurar ve floransa ekolünün parlayan ustalarından biri haline gelir. Floransa’da gittikçe ünü yayılan Botticelli roma’ya çağırılır ve Sistine Chapel De çalışmaya başlar. Ardından tekrar Floransa’ya  dönecektir.Rönesans ve mitoloji denilince akla gelen ilk isimlerden biridir.

Ele alacağım ‘’ İlkbahar ‘’ tablosu o dönemin önde gelen ailelerinden biri olan Medicilerin siparişi ile yapılır. Bu çalışma bir ‘’ yatak odası hediyesi ‘’ olarak tasarlanmıştır.

İLKBAHAR TABLOSU 

Tablonun merkezinde ‘Venüs’ yer almaktadır orta kısmında portakal ağaçlarının arasında betimlenmiş  bir şekilde durmaktadır. Başının hemen üzerinde yer alan oğlu Eros aşk okları atmaktadır.Erosun gözlerinin bağlı olması ‘’ aşkın gözü kördür ‘’ bağlamlı bir mesaj içermektedir.Gözlerinin bağlı oluşu güzelliği gözlerde değil kalple algılamamız gerektiğini vurgular. Resmin sağ kısmında üç figür bulunmaktadır.Bunlar rüzgar tanrısı Zephyros,Chloris ve baharın gelişini müjdeleyen Flora’dır. 

Resimde neredeyse her figürün teni sıcak tonlarla belirginleştirilmiştir  en sağdaki Zephyrus,  gri tonlarıyla karşımıza çıkıyor. Rüzgar Tanrısı Zephyrus  belinin üst kısmında tutup zorla sahip olduğu, Flora; yani Chloris‘tir. aşık olduğu Florya’ya  şiddet uygulayan Zephyrus, bu güzel tanrıyla evlenmiştir. Zephyrus’ un şiddetine maruz kalan Flora figürünün ağzından çıkan çiçek, onun şiddet karşısında attığı çığlıktır.

 Hemen solunda yer alan figüre baktığımızda Flora‘nın ağzındaki çiçeği daha iyi anlayacaksınız; Flora, Çiçek Tanrısıdır ve solunda huzurla gülümseyen kadın figürü, Flora‘nın gelecekteki halidir. Yani eserde iki Flora vardır; biri  şiddet gören mağdur Flora, diğeriyse şiddet gördüğü adamla evlenen ve çok mutlu olan Flora‘dır. Mutlu Flora, gelecektir. Burada Botticelli‘nin dehasına hayran olabilirsiniz, çünkü o bir kahindir.

Venüsün hemen sağında, bize göre sol tarafında bulunan üç peri kızı “Üç Güzeller” olarak da bilinen Kharitler’dir. Parlaklık, ışıltı, zarafet simgesi olan bu üç güzel peri kızı; Aglaie, Euphrosyne ve Thalia, üzerlerindeki ince tül parçadan elbiseleriyle dans etmektedirler. Bu peri kızlarının kıyafetleri, Botticelli‘nin boyaya yumurta akı karıştırılmasıyla bu parlak tonu almıştır.

Hem Venüs figüründe hem de peri kızlarında gördüğünüz detaylar, ressamımızın hocası Fra Filippo Lippi etkisinde kaldığının kanıtıdır.

Peri kızlarının (bize göre) solunda yer alan kırmızı kıyafetli, kanatlı ayakları ve kılıcıyla görünen genç adam figürü, Merkür‘ün kendisidir.  küçük yaşta hırsızlık yapan Merkür, kimine göre bu eserde yine aynı eylemi tekrar etmekte; ağaçtan yasak meyve çalmaktadır. Yalnız dikkatli baktığımızda Merkür‘ün elini değil, birbirine sarılı iki yılan şeklindeki asası Caduceus kullandığını görürüz.Yorumlara göre Merkür, Caduceus kullanarak gökteki bulutları dağıtarak baharın gelmesini hızlandırmaya çalışmakta.

Botticelli ilkbahar tablosunun her figürünü ince ince işlemiş resmin içine yumuşakça kondurduğu çiçekleri ile siyah bi fonda dahi içimizi ısıtan bir kompozisyon oluşturmuştur.

HAZIRLAYAN: Melisa Kaçar 9/C

KAYNAK : E.H. Gombrich – Sanatın öyküsü 

4 thoughts on “Botticelli ve İlkbahar Tablosu – La Primavera

 • 19 Nisan 2021 tarihinde, saat 19:50
  Permalink

  Şahane olmuş ellerine emeğine gözünün nuruna sağlık bayan yetenek kutlarım ve bu konuda sana destek veren ailene öğretmenlerine saygılar

  Yanıtla
 • 20 Nisan 2021 tarihinde, saat 10:11
  Permalink

  Cok güzel bir çalışma olmuş Melisacim.
  Great work🌸well done👍

  Yanıtla
 • 16 Mayıs 2021 tarihinde, saat 22:24
  Permalink

  Çok güzel ellerine yüreğine sağlık👏👏👏

  Yanıtla
 • 16 Mayıs 2021 tarihinde, saat 23:25
  Permalink

  Șahane bir yazı olmuş ♥️ Tebrik ederim canım kızım ♥️

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.